neděle 21. února 2010

Můj první chleba v životě podle pana Cuketky

Tenhle recept mi připadal tak hrozně jednoduchý a tak skvěle popsaný, že jsem skoro cítila chuť i vůni chlebíku a nešlo odolat. Jediná cena za jednoduchost přípravy je čekací doba při kynutí. Dle rady pana C. jsem těsto připravila večer, nechala přes noc kynout a druhý den dodělala.

Potřebujeme opravdu málo, snad kromě droždí má každý všechno doma. Originální používaná jednotka je hrnek, ale neb se mi ty doma zdály buď malé, nebo velké, použila jsem skleničku, asi 2-decovku; míry mi nikdy nešly :)

3 hrnky hladké mouky + mouka na poprašování (americká objemová jednotka cup),
1/4 lžičky instantního droždí,
1 a 1/4 lžičky soli,
1,5 hrnku vody (tj. mouka s vodou v poměru 2:1),
kukuřičný šrot nebo pšeničné otruby na posyp (pan C. i já jsme nepoužili ani jedno),
litinový hrnec s pokličkou (ale prý to jde např. i ve keramice).

Do nádoby na kynutí nasypte mouku, droždí, sůl a promíchejte, pak přilijte vodu a znovu promíchejte. Vznikne takové lepivé fuj, nebojte se ničeho, prý to tak má vypadat. Mísu překryjte fólií (jsem ji doma neměla, ale tesco taška mě zachránila) a nechte v klidu při pokojové teplotě kynout 12 – 18 hodin.
Vál poprašte moukou, seškrábněte na něj těsto a zaprašte moukou. Okraje vzniklé placky (pokud vám placka nevznikla, tak jí trošku pomožte) párkrát přeložte přes sebe (levý okraj ke středu, pravý okraj ke středu, horní a dolní taky tak) a nechte 15 minut odpočinout.
Pak zkuste vytvarovat kouli a dejte odpočinout na další dvě hodiny mezi dvě dobře, ale opravdu hodně dobře, pomoučené utěrky (pokud chcete sypat otrubami, tak teď).


Půlhodiny před koncem odpočinku si rozehřejte troubu s hrncem uvnitř na 230°C. Těsto přehoďte do rozpáleného hrnce (tady se ukáže, jak hodně jste pomoučili utěrku, já jsem to těsto musela vyloženě z utěrky servat, ale myslím, že na kvalitě chleba se to nepodepsalo). Hrnec přiklopte pokličkou, dejte do trouby a zakryté pečte cca 30 minut. Po odkrytí pečte dalších 15–30 minut, dle požadované barvy kůrky (mě stačilo 10).
Nechte vychladnou, přitom se "kochejte křupinkáním chladnoucí kůrky", jak říká pan C. Úplně jsem nechápala, co tím myslí, ale po upečení chleba jsem pochopila, běhala jsem po bytě s křupajícím chlebíkem a nutila muže, ať se taky zaposlouchá.
Je to dobrota, zkuste a už nebudete chtít jinak. Příště budu muset upéct víc, tenhle kousek zmizel rychlostí blesku a zůstala jen vůně v kuchyni a drobky na prkýnku.
Ještě přikládám odkaz na video pro ty, kterým psaný recept není zcela jasný.

Česneková krůta v jogurtu podle Anci

Pro 2-4 osoby potřebujeme

krůtí prso vcelku,
kelímek bílého smetanového jogurtu,
paličku česneku,
asi 15dkg prorostlé slaniny v celku,
bylinky (já jsem použila bazalku),
bílé víno podle chuti.
 
Krůtí prso seshora namřížkujeme. Česnek utřeme na jemno a polovinu vmícháme do jogurtu. Druhou půlku smícháme s bylinkami. Slaninu nakrájíme na delší kvádříky.
Maso prošpikujeme hustě slaninou a česnekem a bylinkama. Našpikované maso lehce posolíme a opepříme a potřeme česnekovým jogurtem. Zbylou slaninu a česnek naházíme k masu. Necháme uležet (to jsem nestihla, krůta šla hned do trouby).
Troubu rozehřejeme na cca 180°C, nachystanou krůtu dáme na pekáček, podlijeme vínem a upečeme (asi 35 minut podle velikosti masa).
Jako přílohu jsme měli americké brambory a ledový salát.

Klasická hovězí pečeně

Na oběd pro 4 osoby nakoupíme

1,5–2 kg hovězí pečeně (kýty),
2 lžíce oleje,
sůl, pepř, případně byliny (majoránka a tymián),
1 velká cibule,
4 stroužky česneku,
½ hrnku červeného vína,
½ hrnku zeleninového či hovězího vývaru,
2 mrkve,
trocha mouky na zaprášení omáčky.

Maso ochutíme solí, pepřem, posypeme bylinkami a vše do dobře vetřeme. V tlustostěnném hrnci rozpálíme olej a maso ze všech stran opečeme. Poté hovězí vyjmeme, do hrnce vložte cibuli a česnek, na ně dáme maso a zalijeme vínem i vývarem. Přikryjeme a dusíme v troubě při 150 °C až čtyři hodiny. Ke konci přidáme na plátky nakrájenou mrkev.
Jakmile je hovězí zcela měkké, vyjmeme ho i s mrkví. Omáčku zaprašíme moukou a necháme zasmahnout. Poté zalijeme studenou vodu, odvaříme přípečky a asi dvacet minut mírně povaříme. Hotovou omáčku rozmixujeme dohladka.
Servírujeme např. se šťouchanými brambory s cibulkou, kousky dušené mrkve a přelité omáčkou. Maso je křehoučké a šťavnaté.

sobota 6. února 2010

Pomalá kachna na medu a červeném víně

Potřebujeme

1 kachnu (nebo 4 kachní prsa, popř. stehýnka, nebo oboje)
sůl, mletý pepř
4 lžíce medu
lžíci sójové omáčky (ne sladkou)
lžičku pomerančového prášku (nemusí být)
půl lžičky česnekového prášku
125ml červeného vína
150ml kuřecího vývaru (třeba z kostky)
vrchovatou lžičku másla
lžička solamylu
balíček zámeckých brambor

Předehřejeme troubu na 160°C. Kachní prsíčka několikrát nařízneme ostrým nožem a celou kachnu osolíme a opepříme (kachnu můžeme i naporcovat, pak se doba přípravy zkrátí). Položíme ji na mřížku, pokud máme, dáme do pekáče a pečeme hodinu a půl. Kachnu vyndáme a slijeme tuk.
Med smícháme se sójovou omáčkou, přidáme česnek a pomerančový prášek a kachnu touto omáčkou hojně potřeme. Vrátíme ji do pekáče a pečeme další hodinu.
V průběhu této hodiny si můžeme připravit přílohu, např. pečené zámecké brambory. Zámecké brambory, k dostání např. v Globusu, omyjeme, rozčtvrtíme, osolíme, opepříme, polijeme olivovým olejem a smícháme s troškou česnekového prášku. Rozložíme na plech a dáme péct ke kachně (za hodniku budou tak akorát).
Po hodině kachnu vyndáme a dáme na chvilku odležet. Z pekáče slijeme tuk, necháme na něm jen vypečenou šťávu s medem a dáme na sporák. Jakmile začne obsah syčet a karamelizovat, přilijeme červené víno a svaříme ho na třetinu. Pak přilijeme vývar a několik minut vaříme. Zjemníme máslem, případně zahustíme solamylem. Odpočatou kachnu potřeme zbytkem medové omáčky, servírujeme s brambory přelité omáčkou.